Wykorzystanie aparatów USG

Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjną i w pełni bezbolesną metodą diagnostyki chorób narządów wewnętrznych. Aparat USG wykorzystuje bezpieczne dla zdrowia fale ultradźwiękowe. Jest bezpieczniejsze od badań rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym oraz nie wymaga zastosowania kontrastu.

Wykorzystuje się ją w badaniu ścięgien, mięśni i stawów, rutynowo wykonuje się za jej pomocą badanie stawów biodrowych u dzieci wg Grafa. Wykonuje się USG dopplerowskie tętnic i żył, badania narządów jamy brzusznej, węzłów chłonnych, więzadeł, krtani, nadgarstka, nerek, stawów, ślinianek, układu moczowego, tarczycy i narządów płciowych. Rutynowo wykonuje się badania USG u kobiet w ciąży. Mają one za zadanie kontrolę rozwoju płodu, pozwalają także określić prawidłowy przebieg ciąży i płeć dziecka.

Pod kontrolą USG można wykonywać różnorodne zabiegi, takie jak iniekcje leków, pobranie płynu stawowego, lub pobieranie materiału do badań bakteriologicznych i mikroskopowych. Badania najczęściej nie wymagają specjalnego przygotowania. Inaczej jest tylko w przypadku badań narządów jamy brzusznej. Choć nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, w przeddzień badania należy zastosować Espumisan i nie wolno spożywać pokarmów ciężkostrawnych. Badania wykonuje się na czczo.

Profesjonalny aparat USG zbudowany jest z głowicy i komputera, a do badania wykorzystywany jest specjalny żel przewodzący, który nakładany jest na skórę pacjenta. Obraz przetworzony przez komputer i widoczny na monitorze może być też zapisany na nośniku w celu późniejszego wykorzystania.

Leave a Comment