Uroki miasta Krakowa

Jednym z najstarszych miast Polski z tysiącletnią tradycją jest Kraków. By je zwiedzić należy odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie tanie noclegi. Miasto położone jest w południowej części Polski, nad rzeką Wisłą. Jest drugim pod względem wielkości oraz liczby mieszkańców miastem Polski. Kraków posiada dużą liczbę bezcennych zabytków architektonicznych. Kraków był siedzibą polskich królów, a do roku 1596 był stolicą Polski.

To tutaj znajduje się główna siedziba Polskiej Akademii Umiejętności, Instytutu Książki, Narodowego Centrum Nauki, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W Krakowie znajdują się placówki o znaczeniu i statusie narodowym takie jak: Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Drukarnia Narodowa, Biblioteka Jagiellońska. Pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym – Kraków Balice.

W Krakowie znajduje się około 40 parków, 2 rezerwatów przyrody, a także niewielkie zielone obszary wchodzące w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Warto zaznaczyć iż w Krakowie znajdują się dwa uzdrowiska – w Swoszowicach oraz Mateczny. Kraków jest jednym z głównych miast turystycznych Europy. Stare Miasto oraz Kazimierz zostały wpisane w 1978 roku na listę UNESCO a w roku 2000 Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

W mieście znajduje się 11 dużych teatrów, Opera Krakowska oraz filharmonia im. Karola Szymanowskiego. Na uwagę zasługuje wspomnienie o wydarzeniach kulturalnych. Wiele imprez oraz wystaw odbywa się okazjonalnie a niektóre mają charakter cykliczny. I tak na przykład w zimie organizowane są: Konkursy Szopek Krakowskich, Targi Bożonarodzeniowe, Korowód Kolędników, Koncerty Noworoczne, koncerty kolęd, Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties” czy Międzynarodowy Festiwal Filmu Reklamowego.

Na wiosnę odbywają się takie imprezy jak: Rękawka (zwyczaj wielkanocny obchodzony we wtorek po Świętach Wielkanocnych), Krakowska Wiosna Muzyki, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Jazz Junior, PaKA, Dni Muzyki Organowej, Marsz Tolerancji, Juwenalia, Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, Noc Muzeów, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Krakowski Festiwal Filmowy, Krakowski Piknik Archeologiczny.

W lecie można wziąć udział w następujących imprezach: Krakowskim lecie operowym w Barbakanie, Japońskim Dniu Dziecka, Święcie Miasta Krakowa, Wielkiej Kosmicznej Paradzie Smoków, Święcie Chleba, Zwycięstwie mimo wszystko a także w święcie Lajkonika, Wiankach, Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych, Paradzie Jamników, Festiwalu Pierogów czy Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Jesień to czas na imprezy typu: Targi Sztuki Ludowej, Festiwal Sacrum – Profanum, Festiwal Piosenki Studenckiej, Międzynarodowy Festiwal Muzyki dawnej, Zaduszki Jazzowe, MediaTory.

Kraków potrafi zaskoczyć na wiele sposobów. Wybierając się tu warto smak krakowskich kebabów. Warto wiedzieć, że burgery w Krakowie potrafią być naprawdę smaczne!

Leave a Comment