Tradycyjny pochówek nie jest jedynym rozwiązaniem

Powiadają, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy. Są to podatki i śmierć. Wydaje mi się, iż w tym powiedzeniu jest bardzo dużo prawdy, gdyż faktycznie każda rzecz, każda usługa jest dziś opodatkowana. Podatek trzeba płacić nawet za pracę, a w niektórych państwach opodatkowano spadającą deszczówkę lub powietrze. Absurdów podatkowych wszędzie znalazłoby się pełno i z całym przekonaniem mogę powiedzieć, iż nigdy ich nie zabraknie.
Drugą pewną rzeczą jest śmierć i faktycznie każda istota w pewnym momencie swojego życia umrze. Ale śmierć przecież nie jest ostatecznym końcem dla nas. Dokonując żywota nie rozpryskamy się w powietrzu i nie znikamy z tego świata. Nasze ciało wciąż pozostaje na Ziemi, a nasza rodzina jest zmuszona coś z tym faktem zrobić. W kulturze chrześcijańskiej, europejskiej przyjęło się, że zmarłego należy zakopać w Ziemi. Jest to dość stary obyczaj, który stosowali już pierwsi osadnicy w Europie dziesiątki tysięcy lat temu.

Jednak przepełnione, rozrastające się coraz bardziej cmentarze na dłuższą metę mogą okazać się niewystarczająco dobrym miejscem pochówku. Wielu ludzi w swych testamentach pisze, że nie chcą być pochowani na cmentarzu z różnych względów. Kremacje zwłok stają się przez to bardzo popularne i dają gwarancję niemal natychmiastowego „pozbycia” się trupa z Ziemi. Kremacji dokonywano już od dawna i jest ona zakorzeniona w wielu kulturach i być może będzie się ona wbijała w naszą wypychając z niej tradycyjną formę pogrzebu. Mimo wszystko każda forma pochówku jest dobra, ale należy uszanować zdanie zmarłego w jaki sposób chciałby być pogrzebany.

Zobacz: Kremacje Kraków

Leave a Comment