Sprowadzanie zwłok z zagranicy

Śmierć to etap życia który dotyczy każdego z nas. Na każdego z nas przychodzi miejsce i czas. Niestety bywa że nasze życie dobiegło końca poza rodzinnym domem i na obczyźnie, a rodzina pragnie mieć swojego bliskiego w pobliżu by móc go godnie pochować i odwiedzać ku jego pamięci. Sprowadzanie zwłok z zagranicy bywa uporczywe i choć nie należy do najtrudniejszych, a jej procedury są w miarę możliwości uproszczone to w przypadku braku chęci do załatwiania papierkowej roboty o takową usługę poprosić odpowiednią firmę zajmującą się takimi zleceniami, często jest to po prostu okoliczny zakład pogrzebowy.Warto też pamiętać że do sprowadzenia ciała mają prawo tylko osoby krewne do czwartego stopnia pokrewieństwa oraz oczywiście małżonkowie. Pierwszym krokiem w sprowadzeniu zwłok jest udanie się do starosty bądź prezydenta miasta w którym miałby odbyć się pochówek zmarłego. Następnie decyzję starosty bądź prezydenta miasta przekazuję się do urzędu konsularnego. Poza opłatą za przewóz należy dostarczyć akt zgonu, zaświadczenie od lekarza, że zmarły nie chorował na chorobę zakaźną, zaświadczenie z zakładu pogrzebowego oraz zezwolenie koronera. W przypadku prochów wystarczy akt zgonu, zaświadczenie o kremacji oraz zaświadczenie z zakładu pogrzebowego.
Koszta takiego transportu zależą od odległości od naszego państwa. W zależności od niej ceny szacuje się na te od 2500 złotych z Niemiec do nawet 11000 złotych z Hiszpanii.
Dodatkowo warto wspomnieć, że niektóre linie lotnicze zgadzają się tylko i wyłącznie na przewóz prochów w urnie, co komplikuje w tym wypadku transport trumny. Jeśli natomiast dana linia lotnicza podejmuję się takowej usługi wymaga ona odpowiednich zaświadczeń i kilku niezbędnych dokumentów jak pozwolenie na przewóz czy akt zgonu.
W przypadku gdy rodzina nie jest w stanie opłacić przewozu ciała do kraju te może zostać pochowane za granicą na koszt tamtejszej gminy i zgodnie z jej zasadami.

Zobacz: Sprowadzanie zwłok z zagranicy | epitafium-przewozy.pl

Leave a Comment