O czym pamiętać wykonując zdjęcia architektury?

Jakie są 3 najważniejsze czynniki, o których musimy pamiętać biorąc się za zdjęcia architektury i wnętrz? O tym właśnie przeczytacie w tym artykule. Na początku trzeba zdać sobie sprawę z faktu, iż fotografowanie architektury wcale nie należy do łatwych zajęć.

Fotografia architektury, jak i zdjęcia wnętrz wymagają odpowiedniego przygotowania się zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej. Fotografia architektury to fotografia dla wytrwałych i kreatywnych osób. Nie dość, że w tej fotografii, jak i na planie filmowym bardzo długo czeka się na odpowiednie warunki oświetleniowe, to i jej koncepcje, zanim naciśniemy spust migawki, powinniśmy mieć już w głowie.

1. Światło

Nie od dziś wiadomo, że w fotografii architektury niebagatelną rolę odgrywają odpowiednie parametry oświetleniowe. Odpowiednie światło, odpowiednia barwa i natężenie jest bowiem najdoskonalszym rzeźbiarzem architektury, ponieważ potrafi wydobyć z niej to, co najpiękniejsze. Potrafi doskonale podkreślić nie tylko szerokie ujęcia, ale też zwrócić uwagę na takie detale jak wykończenia w postaci drzwi, zamków czy okuć oraz podkreślić charakter samego wnętrza.

2. Ogniskowa obiektywu

Oprócz światła przewodnią rolę odgrywa tzw. ogniskowa obiektywu, dlatego, że odpowiednio dobrany obiektyw pozwoli nam czerpać satysfakcję z naszych zdjęć oraz pozwoli nam zachować prawidłową perspektywę na zdjęciu.
Przyjęło się używać w tego rodzaju fotografii zazwyczaj obiektywów szerokokątnych, ale nie musi być to regułą. Ponieważ w tej materii można również dobrać obiektyw typu TILT/SHIFT, który może wykonać korektę nieprawidłowej perspektywy zaraz po naciśnięciu spustu migawki naszego aparatu.

3. Statyw

Szczególnie fotografia wnętrz, jak i fotografia architektury nie znoszą zdjęć poruszonych, dlatego statyw, jak i wężyk spustowy odgrywają tu bardzo ważną rolę. Dzięki nim zdjęcie jest nieporuszone, ostre oraz bogate w wiele szczegółów.

Leave a Comment