Księgowość czy dziennikarstwo?

Każdy maturzysta po zdanym egzaminie staje przed wyborem kierunku, w jakim będzie się dalej kształcił. Warto poważnie zastanowić się nad tym wyborem, ponieważ będzie on miał wpływ na całe nasze życie. To oczywiste, jednak tuż po skończeniu szkoły średniej niewielu młodych ludzi zastanawia się nad przyszłością. Bardziej liczy się życie towarzyskie.

Wybierając przyszły zawód nie należy kierować się wyłącznie zainteresowaniami. Nie mniej istotne będzie to, jaką dany zawód ma przyszłość. Warto też wziąć pod uwagę własne uwarunkowania psychologiczne – jeśli jesteś dobra z matematyki, ale energiczna i niezbyt cierpliwa, niekoniecznie w przyszłości okaże się, że będzie z ciebie dobra księgowa. Analogicznie – jeśli dobrze piszesz, jesteś kreatywny i masz dużą wyobraźnię, natomiast twój problem stanowi dotrzymywanie terminów i organizacja, wcale nie musisz okazać się dobrym dziennikarzem czy copywriterem.

Jeśli natomiast wykazujesz uzdolnienia w różnych kierunkach, a Twoje ograniczenia są możliwe do przezwyciężenia, wybierz raczej księgowość niż dziennikarstwo. Mimo, że zawód ten może wydawać się mniej interesujący. Decydując się na niego mamy praktycznie pewność znalezienia pracy. Dopóki żyjemy w kapitalizmie, w gospodarce wolnorynkowej, a nie centralnie planowanej jak w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, księgowa będzie niezbędna w każdym przedsiębiorstwie. Zwłaszcza w większych miastach, gdzie zapotrzebowanie na księgowość jest naprawdę duże, jak chociażby Kraków, księgowa pracę znajdzie bez problemu, na przykład w Talented, gdzie świadczone są wysokiej jakości usługi księgowości.

Zapotrzebowanie na dziennikarzy natomiast jest wątpliwe: w zawodzie tym panuje ogromna konkurencja, więc nie każdy kto skończy studia kierunkowe, znajdzie w nim pracę. W call center czy gastronomii absolwentów dziennikarstwa jest na pęczki.

Leave a Comment