Jak pozbyć się wilgoci w domu?

Gdy w naszym domu pojawia się wilgoć, powinniśmy czym prędzej zadbać o to, aby pozbyć się jej z naszego otoczenia. Problem nie dotyczy włącznie terenów narażonych na ataki powodzi. Jeżeli mamy do czynienia ze źle zabezpieczonymi fundamentami musimy liczyć się z tym, że nawet zwykła wilgoć znajdująca się w glebie może przyczynić się do powstawania zmian w naszych murach.

Budownictwo rozwinęło się na tyle, że istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie domów przed wilgocią, jednak nadal zdarzają się przypadki, w których konieczne jest osuszanie budynków. Wilgoć w naszych domach może pojawić się również poprzez gotowanie posiłków bez używania pochłaniacza pary lub regularnego wietrzenia wnętrz. Przyczyn może być naprawdę wiele.

Osuszanie budynków to dosyć inwazyjny proces, ponieważ wymaga ingerencji w ściany. Budownictwo przewiduje różne sposoby radzenia sobie z wilgocią. Jednym z nich jest podcinanie murów i wypełnianie powstałych szczelin sztucznym tworzywem, które hamuje przedostawanie się wilgoci w naszych murach. Wilgoć może doprowadzić do pękania tynków. Stosuje się wtedy tak zwane tylko renowacyjne, które pomagają w odparowywaniu wilgoci ze ścian. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim zawilgoceniem ścian, które może wystąpić w kuchni lub łazience, możemy wykorzystać tylko wapienne, przeznaczone do niskiego zawilgocenia ścian. Czasami trudno nam samym ocenić, w jakiej kondycji znajdują się nasze ściany. Z pozoru lekkie zawilgocenie może okazać się zwiastunem naprawdę poważnych problemów.

Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, dla których osuszanie budynków zarówno w fazie początkowej, jak i zaawansowanej nie będzie stanowić większego problemu. Pamiętajmy o tym, że samo pozbycie się problemu to nie wszystko – należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć nasze mury przed ponownym zawilgoceniem.

Leave a Comment