Co znajduje się w projekcie architektoniczno-budowlanym

Marzysz o tym, żeby zostać architektem, ale nie wiesz jeszcze dokładnie na czym ten zawód polega, nie masz pojęcia „z czym się to je”. Posiadasz w głowie mgliste wyobrażenie tych ludzi z wielkimi teczkami, ogromnymi arkuszami zwiniętymi w rulon, obowiązkowo w czarnych golfach i okularach z ciemnymi oprawkami. O co więc chodzi w byciu architektem?

W tej części omówimy budowlane aspekty leżące w gestii człowieka, który pracuje w tym zawodzie. W Polsce nie istnieje zawód menadżerów budowlanych, którzy skupiają w swoich rękach całą wiedzę techniczną, a więc nie projektuje się tylko i wyłącznie koncepcji. Jedną z rzeczy, o który może być poproszony architekt jest opracowanie projektu architektoniczno-budowlanego. Znaczy to, że do całej ogólnego, funkcjonalno-wizualnego pomysłu należy dobrać takie rzeczy, jak na przykład ławy fundamentowe, wylewki maszynowe, pustaki, z których zostaną zrobione ściany, rodzaj więźby dachowej, typ ścianki wieńcowej lub kolankowej. Wszystko musi zostać opracowane i dobrane do potrzeb inwestora i wymogów dalej sytuacji oraz otoczenia. Wszystko, od podstawowych grubości i głębokości fundamentów, które później wyliczone zostaną jeszcze przez konstruktora, poprzez rodzaj ocieplenia aż do wykończenia takiego jak ceramiczne płytki na posadzce czy tynki maszynowe na ścianie.

Bardzo ważnym elementem jest dobranie warstw podłogi, szczególnie jeśli jest ona na gruncie. Najczęściej stosuje się podsypkę piaskową, na to chudy beton, izolację przeciwwodną. Później można już położyć styropian bądź zupełnie inną izolację, np polistyren ekstrudowany. Warstwa wyrównawcza, taka jak tynki maszynowe, poziomuje to wszystko i wtedy gotowe, trzymające ciepło pomieszczenie można już pokryć warstwą płytek na kleju lub paneli.

Zobacz też: Wylewki maszynowe Kraków

Leave a Comment